Jak odróżnić pleśń od grzyba na ścianie?

Czy pleśń to grzyb? I jak odróżnić grzyba od pleśni na ścianie? Kiedy warto poznać odpowiedzi na te pytania? Najczęściej poszukujemy ich, kiedy ściany wnętrz zaczynają pokrywać się niepokojącym nalotem i zastanawiamy się, jak sobie z nim poradzić. Zatem wiedza ta jest przydatna po to, aby podjąć prawidłowe działania mające na celu skuteczne usunięcie zaistniałego problemu, bez względu na to, czy mamy do czynienia z pleśnią, czy z domowym grzybem.

Szkodliwe właściwości pleśni i grzybów

Na początek postarajmy się sprecyzować na czym polega różnica pomiędzy pleśnią a grzybami, które mogą niespodziewanie zawitać na ścianach. Oba zjawiska powstają najczęściej na skutek zbyt wysokiego poziomu wilgoci w pomieszczeniach. Jak się okazuje, w przeciwieństwie do grzyba, pleśń nie ma właściwości niszczących materiały, na których się pojawia. Nie przenika wewnątrz ścian, a jedynie utrzymuje się na zewnętrznej powierzchni. Tym samym nie sprawia dużych problemów z jej usunięciem. Niekiedy wystarczą sprawdzone, domowe metody. Pojawienie się grzybów to już znacznie poważniejszy problem. To organizmy tlenowe, które mogą przeniknąć w głąb ścian, także drewnianych i betonowych. Dodatkowo przyczyniają się do chorób dróg oddechowych, alergii czy ogólnego pogorszenia zdrowia. Jak sprawdzić czy w pokoju jest grzyb? Pierwszą wizualną oznaką pojawienia się grzyba w domu są wykwity, najczęściej w postaci czarnych kropek i plamek na ścianach oraz sufitach, zwłaszcza w narożnikach. O tym, że mamy do czynienia z grzybem utwierdzi nas w przekonaniu również charakterystyczny nieprzyjemny zapach.

Co zrobić gdy wychodzi grzyb na ścianie?

Grzyb w domu to poważny problem. Aby skutecznie się z nim uporać, warto sięgnąć po pomoc doświadczonych specjalistów. Dysponujący odpowiednią wiedzą i specjalistycznymi środkami, optymalnie dopasują działania do skali wystąpienia szkodliwego zjawiska. Jednym z nich jest ozonowanie, które zabija grzybnię w całości, a przy tym usuwa wszelkie wolne rodniki, które znajdują się w powietrzu. Oczywiście, aby nie dopuścić do pojawienia się grzybów należy zadbać o odpowiedni stopień wilgotności w pomieszczeniach. Wilgoć, która osadza się na ścianach, powinna być sygnałem, że kwestią czasu będzie pojawienie się grzybów, które już przenikają poszczególne warstwy ścian. Jeśli doszło do zalania, które poza wyrządzonymi szkodami może prowadzić w efekcie do zagrzybienia, także profesjonalne osuszanie budynków powinno znaleźć się na czołowym miejscu niezbędnych czynności, które należy podjąć.