Osuszanie budynków • Łódź • SLIM-POL

Osuszanie budynków – dlaczego warto zlecić je profesjonalnej firmie?

Gwałtowna burza, awaria instalacji hydraulicznej albo przykra niespodzianka zrobiona przez sąsiada – zalanie domu i mieszkania może spędzić sen z powiek. I chociaż istnieje kilka metod na to, aby poradzić sobie z wilgocią, warto zdecydować się na osuszanie budynków po zalaniu wykonane przez profesjonalistów. Dlaczego? Ponieważ, w przeciwieństwie do wilgoci technologicznej, w tym przypadku problem może tkwić o wiele głębiej. I to dosłownie. Krótko mówiąc – samo osuszanie ścian budynku może nie wystarczyć. Konieczne jest również osuszanie podposadzkowe.

Osuszanie budynków – metody stosowane w pierwszym etapie prac

Profesjonalne firmy wykonują osuszanie budynków na wielu płaszczyznach. Ważne jest kontrolowanie temperatury na każdym etapie pracy. W przeciwnym wypadku efekt może być odwrotny do zamierzonego i doprowadzić do uszkodzenia ściany. Szybkie ogrzewanie pomieszczeń nie wystarczy. Konieczne jest także użycie specjalistycznych wentylatorów, które równomiernie rozprowadzą ciepło na całej przestrzeni. Jest to szczególnie ważne, kiedy wykonuje się ogrzewanie wysokich pomieszczeń, w których dochodzi do kondensacji ciepła w górnych partiach, zaś strefa przypodłogowa pozostaje zawilgocona. Osuszanie po zalaniach wymaga ponadto wykorzystania specjalnego sprzętu absorbującego wilgoć. Specjalistyczne firmy dysponują wydajnymi osuszaczami kondensacyjnymi, które pochłaniają nadmiar pary wodnej i w skroplonej formie magazynują ją w zbiorniku lub wyprowadzają na zewnątrz budynku.

Osuszanie podposadzkowe – na czym polega i dlaczego jest tak ważne?

Ważnym etapem prac, zarówno w usuwaniu wilgoci technologicznej, jak i po zalaniu, jest osuszanie posadzki. O ile osuszanie wylewek można wykonać za pomocą nagrzewnic oraz osuszaczy, o tyle zadanie staje się mocno skomplikowane, kiedy woda przeniknęła pod stropy, skąd nie ma możliwości samoistnego odparowania. Brak ingerencji może skutkować pojawieniem się po kilku miesiącach wykwitów pleśni w strefie przypodłogowej ścian, doprowadzić do zniszczenia posadzki albo uszkodzeń listew przypodłogowych. Najbardziej radykalnym rozwiązaniem jest zerwanie posadzki. Zdecydowanie lepszym i mniej kłopotliwym rozwiązaniem jest zlecenie prac profesjonalnej firmie wykonującej osuszanie budynków z wilgoci. Eksperci wykorzystują zaawansowany sprzęt, który umożliwia przepływ ciepłego, suchego powietrza przez warstwę izolacyjną podłogi. Rozwiązanie wymaga jedynie nawiercenia kilku otworów w posadzce, co oczywiście jest dużo mniej kłopotliwe niż jej całkowity demontaż.

Ogrzewanie pomieszczenia gospodarczego – czy wystarczy po zalaniu?

Nadmierny poziom wilgoci często stanowi problem nie tylko domów, ale też piwnic i budynków gospodarczych. W tym przypadku do zalania może dojść nawet przy nieznacznym podniesieniu się poziomu wód gruntowych. Natychmiastowa reakcja pozwala wyeliminować problem i zapobiec niszczeniu pomieszczeń w wyniku kondensacji pary wodnej. Przy znacznych zalaniach albo w sytuacji, kiedy interwencję podjęto zbyt późno, konieczne jest sięgnięcie po osuszacze powietrza, pozwalające wyeliminować wilgoć i przywrócić budynek do stanu użyteczności.

Osuszanie budynków metodą iniekcji – sposób na odtworzenie poziomej izolacji

Osuszanie budynków wykonuje się również wtedy, gdy doszło do nieprawidłowej izolacji na etapie budowy. Zdarza się, że brak właściwego zabezpieczenia fundamentów skutkuje podciąganiem wody z gruntu. W wyniku tego, w pomieszczeniach panuje zbyt duże zawilgocenie, co skutkuje pojawianiem się wykwitów pleśni oraz prowadzi do niszczenia zarówno konstrukcji budynku, jak i znajdujących się w nim przedmiotów. W tej sytuacji najlepszym i jednocześnie najmniej inwazyjnym działaniem jest profesjonalne osuszanie budynków metodą iniekcji. Polega ona na wstrzykiwaniu odpowiedniego preparatu w głąb muru. Płyn przy kontakcie z wodą krystalizuje się, zamykając kapilary w materiałach budowlanych. Odcięcie kanału przenikania wody rozwiązuje więc problem, dzięki odtworzeniu izolacji poziomej budynku.