Osuszanie budynków – poznaj działające metody!

Osuszanie budynków to często spotykana praktyka wynikająca z potrzeby zapewnienia w ich obrębie odpowiednich, bezpiecznych warunków zarówno dla ludzi, jak i mienia. Wilgoć dotykająca ścian czy posadzek to problem uniemożliwiający komfortowe użytkowanie budynku i niosący ryzyko zagrożenia zdrowia przebywających w nim osób. Także osuszanie i odgrzybianie budynków po zalaniu na skutek awarii instalacji hydraulicznej czy gwałtownych opadów to priorytetowe działanie, jakie należy niezwłocznie podjąć. Warto zatem poznać decydując się osuszanie budynków metody, które skutecznie pomogą uporać się z problemem.

Osuszanie budynków metodą iniekcji – kiedy jest konieczna?

Błędy konstrukcyjne bardzo często są przyczyną nadmiernej wilgoci w budownictwie. Jednym z typowych przypadków niedopatrzenia jest niewłaściwa izolacja pionowa, które może doprowadzić do podciągania wód gruntowych. Zawilgocone w ten sposób ściany to zaproszenie dla błyskawicznie rozwijających się pleśni i grzybów. Jednym z najskuteczniejszych rozwiązań jest osuszanie budynków metodą iniekcji. Metoda polega na oczyszczaniu z wody kapilarów i porów w murach. Kolejnym etapem jest wprowadzenie do muru, poprzez nawiercone otwory, środków hydrofobowych. Inne nowoczesne rozwiązanie to osuszanie budynków iniekcja krystaliczna. W tym przypadku nierozpuszczalne w wodzie, wykrystalizowane minerały tworzą skuteczną warstwę izolacyjną.

Osuszanie budynków – metody, o których warto wiedzieć

Osuszanie po zalaniach i usuwanie wilgoci może również wiązać się z zastosowaniem innych, praktycznych działań. Do popularnych metod należy osuszanie adsorpcyjne, podczas którego wykorzystywany jest sprzęt zawierający środki pochłaniające wilgoć. Z kolei osuszanie kondensacyjne polega na pochłanianiu nadmiaru pary wodnej w postaci wody i magazynowaniu jej w zbiorniku bądź odprowadzaniu na zewnątrz. Natomiast osuszanie budynków nagrzewnicą odbywa się przy użyciu gorącego powietrza, odparowującego wilgoć z podłóg i ścian. Istnieje również metoda osuszania mikrofalami, w której energia pola magnetycznego jest przekształcana w energię cieplną. Powstała w ten sposób wysoka temperatura skutecznie odparowuje wilgoć.

Osuszanie budynków z wilgoci – dlaczego warto zaufać specjalistom?

Tylko doświadczeni fachowcy, na co dzień wykonujący osuszanie budynków nowoczesnymi metodami, są w stanie skutecznie uporać się z zaistniałym problemem. Dysponując profesjonalnymi środkami, bezbłędnie ocenią stopień zaawansowania wilgoci i dobiorą optymalne metody osuszania budynku. Podczas wyboru firmy wykonującej osuszanie budynków po zalaniu cena ma z pewnością znaczenie. Wbrew pozorom, doskonała, profesjonalna realizacja usługi wcale nie musi uderzyć po kieszeni. Jej koszt uzależniony jest przede wszystkim od sprzętu stosowanego podczas osuszania, a także zaawansowania prac.