Osuszanie pomieszczeń – kiedy jest niezbędne?

Zawilgocone ściany mogą stać się źródłem wielu problemów. Sprzyjają powstawaniu pleśni, która jest niebezpieczna dla zdrowia domowników przebywających w pomieszczeniu. Mogą też zmniejszać trwałość konstrukcji budynku, zwiększać koszty jego eksploatacji i przyczyniać się do niszczenia przedmiotów znajdujących się w zawilgoconej przestrzeni. Jeśli więc zaistnieje konieczność, ważne jest, aby nie zwlekać z działaniem i przeprowadzić profesjonalne osuszanie ścian. Kiedy bezwzględnie należy je wykonać?

W jakich sytuacjach sprawdzi się specjalistyczne osuszanie pomieszczeń?

Przyczyną zawilgocenia ścian jest często nieprawidłowo wykonana izolacja przeciwwilgociowa. W tym przypadku dochodzi do kapilarnego podciągania wód z gruntu. Aby pozbyć się problemu konieczne jest usunięcie jego przyczyny. Następnie jak najszybciej należy wykonać osuszanie pomieszczeń, aby usunąć nadmiar wilgoci i zapobiec rozwojowi pleśni.

Osuszanie ścian w nowo powstałych budynkach

Osuszanie budynków często wykonuje się także po ukończeniu budowy. Nowo powstałe mury cechują się wysokim poziomem wilgoci, który, jeśli nie zostanie usunięty, przyczyni się do wielu problemów w przyszłości. Może nie tylko zmniejszać komfort korzystania z pomieszczeń, ale sprawić trudność podczas prac wykończeniowych.

Osuszanie pomieszczeń po zalaniu

Zalanie mieszkania to kolejna sytuacja, w której trzeba zwrócić się o pomoc do specjalistów w zakresie osuszania pomieszczeń. W takim przypadku konieczna jest ocena stopnia zawilgocenia ścian oraz oszacowanie, w jakim stanie są podłogi w domu czy mieszkaniu. Warto podkreślić, że czas nie jest w tym przypadku sprzymierzeńcem. Często zdarza się, że zwlekanie z sięgnięciem po fachową pomoc może doprowadzić do rozwoju pleśni, co sprawi, że walka z wilgocią w domu będzie jeszcze bardziej utrudniona.

Jak osuszyć pomieszczenie? Dlaczego warto powierzyć pracę specjalistom?

Wiele osób, które borykają się z problemem zawilgocenia ścian w domu czy mieszkaniu, zastanawia się, jak osuszyć pomieszczenie. Jeszcze do niedawna popularne było wietrzenie przestrzeni oraz silne jej nagrzewanie przy pomocy kaloryferów lub przenośnych grzejników. Należy jednak pamiętać, że sposoby te cechują się niską skutecznością. W przypadku zawilgocenia ścian w nowo powstałych budynkach lub po zalaniu konieczne jest sięgnięcie po specjalistyczne rozwiązania. Na czym polega osuszanie ścian? Z pomocą przychodzą zaawansowane technologicznie osuszacze sorpcyjne lub kondensacyjne. W niektórych sytuacjach stosuje się również konwekcyjne osuszanie ścian za pomocą nagrzewnic elektrycznych czy wentylatorów. Sposób walki z zawilgoceniem ścian jest dopasowywany przez fachowców od indywidualnych przypadków, którzy wykonując specjalistyczne pomiary, są w stanie oszacować rezultat, jaki przyniesie wybór konkretnej metody osuszania pomieszczeń.