Osuszanie ścian – instrukcja krok po kroku

Zawilgocone ściany nie są jedynie problemem natury estetycznej. Skraplająca się na nich para wodna często prowadzi do rozwoju pleśni. Nieprzyjemny zapach unoszący się w pomieszczeniu jest wierzchołkiem góry lodowej. O wiele poważniejsze są konsekwencje zdrowotne, w tym przewlekłe schorzenia układu oddechowego. Wilgoć na ścianach może także powodować ich niszczenie oraz konieczność wykonania gruntownego remontu. Z tego względu osuszanie ścian jest w takich przypadkach nie tylko wskazane, ale wręcz konieczne. Jak przebiega cały proces? I dlaczego warto zlecić go specjalistom? Odpowiedź na te pytania znajdziecie poniżej.

Na początek – pomiar wilgotności ścian

Zalanie, niesprawny układ wentylacyjny, wady konstrukcyjne czy niedostatecznie osuszone mury po ukończeniu budowy – to tylko niektóre z przyczyn zawilgocenia ścian. Niestety w wielu przypadkach problem jest lekceważony, co w konsekwencji prowadzi nie tylko do strat materialnych, ale też pogorszenia zdrowia osób przebywających w budynku. Tymczasem wystarczy sięgnąć po pomoc specjalistycznych firm, które szybko i skutecznie wykonają osuszenie ścian z wilgoci. Pierwszym krokiem jest określenie stopnia problemu. Pomiar wilgotności ścian – dlaczego warto zlecić go profesjonalistom? Odpowiedź jest prosta – ponieważ posiadają odpowiedni sprzęt i doskonale wiedzą jak go obsługiwać. Nic oczywiście nie stoi na przeszkodzie, aby samemu kupić urządzenie do pomiaru wilgotności ścian. Należy jednak pamiętać, że rozwiązania dające miarodajne wyniki są drogie, co znacząco przekroczy koszt wynajęcia ekipy od osuszania ścian.

Od czego zależy dobór odpowiedniej metody osuszania ścian z wilgoci?

Kolejnym krokiem jest dobór odpowiedniej metody osuszania ścian. Ta w dużej mierze zależy od przyczyny oraz stopnia ich zawilgocenia. Czynności te zdecydowanie warto zlecić fachowcom, którzy mają doświadczenie w tego typu pracach. Przy niewielkim zawilgoceniu często wystarczy użyć jedynie specjalistycznych nagrzewnic podnoszących temperaturę w pomieszczeniu i pozwalających na odparowanie nadmiaru pary wodnej przez układ wentylacyjny. Nie można jednak zapominać, że zarówno zbyt niska, jak i zbyt wysoka temperatura, może w tym przypadku prowadzić do fatalnych skutków. Osuszanie ścian z wilgoci warto więc zlecić ekspertom, którzy wiedzą jaka temperatura będzie optymalna i w jaki sposób ją kontrolować.

W przypadku dużego zawilgocenia ścian o wiele lepiej sprawdzi się osuszanie kondensacyjne. Polega na skropleniu pary wodnej unoszącej się w powietrzu i odprowadzenie jej do kanalizacji.  Równie skuteczne jest absorpcyjne osuszanie ścian wewnętrznych, w którym specjalistyczny sprzęt zasysa powietrze. Zawarta w nim para wodna zostaje wchłonięta przez chłonny granulat: silikażel albo chlorek litu. Pamiętajcie jednak, że wszelkie urządzenia dające dobre rezultaty są bardzo kosztowne. Z tego względu o wiele bardziej opłacalne jest skorzystanie z usług profesjonalnej firmy niż zakup sprzętu na własność.

Ponowna kontrola wilgotności ścian

Po wykonaniu osuszania ścian specjaliści ponownie sprawdzają poziom ich wilgotności. Jeśli powróci do normy, ich działanie zostaje zakończone. Fachowcy przekazują też zalecenia mające na celu zapobieganie problemowi w przyszłości. Zdarzają się jednak sytuacje, w których należy zastosować dodatkowe środki albo nieznacznie przedłużyć czas potrzebny na osuszanie ścian budynku. Warto przy tym zaznaczyć, że pomoc specjalistów jest także niezbędna przy usuwaniu wilgoci kapilarnej powodowanej podciąganiem wody z gruntu. Jedyną skuteczną metodą pozostaje wówczas iniekcja krystaliczna lub termiczna, wymagająca doświadczonych ekspertów oraz zaawansowanego sprzętu.

Zawilgocone ściany mogą nastręczyć naprawdę wiele problemów. Dlatego ważne jest, aby działać szybko i skutecznie. W chwili, kiedy zauważycie problem, skontaktujcie się z profesjonalną firmą zajmującą się osuszaniem ścian z wilgoci. W ten sposób zaoszczędzicie czas i pieniądze, zapobiegając przy okazji konsekwencjom zdrowotnym oraz niwelując ryzyko uszkodzeń konstrukcyjnych.