Nasze realizacje • Łódź • SLIM-POL

Pomiar wilgotności powietrza w mieszkaniu – dlaczego to tak ważne?

Wilgotność powietrza w mieszkaniu ma niebagatelny wpływ na samopoczucie domowników. Zbyt suche powietrze w mieszkaniu, podobnie jak za wilgotne, nie sprzyja zdrowiu osób przebywających w otoczeniu czterech ścian. Co więcej, nieprawidłowy poziom wilgotności oddziałuje nie tylko na ludzi i zwierzęta, ale także przedmioty zgromadzone w zamkniętej przestrzeni. Dlatego warto trzymać rękę na pulsie, a pomogą w tym pomiary wilgotności. Co należy o nich wiedzieć? Wyjaśniamy w poniższych akapitach.

W jakich jednostkach mierzy się wilgotność powietrza?

Od czego rozpocząć pomiar wilgotności powietrza? Od nabycia wiedzy, w jakich jednostkach mierzy się wilgotność powietrza. Wilgotność bezwzględna wyrażana jest w gramach na metr sześcienny (g/m³) i określa masę wody obecną w 1 m³ powietrza. Natomiast mierzenie wilgotności względnej odbywa się w procentach (%). Prezentują stosunek masy wody, jaka znajduje się w powietrzu, do masy maksymalnej, która może rozpuścić się w określonej temperaturze. Szacuje się, że optymalny poziom wilgotności dla człowieka zawiera się w przedziale 40-60%. Pomiar wilgotności powietrza, który wykazuje taki wynik, potwierdzi również, że nie jest ona szkodliwa także dla przedmiotów i wyposażenia znajdujących się w mieszkaniu. Warto mieć na uwadze, że poziom wilgotności może zmieniać się wraz z porą roku i są to naturalne odstępstwa, które nie powinny jednak utrzymywać się przez dłuższy czas.

Jak zmierzyć wilgotność powietrza w domu?

Mierzenie wilgotności powietrza pozwala dobrać optymalne środki do przywrócenia prawidłowych wartości. Ponadto pomiar wilgotności w pomieszczeniu umożliwia rozpoznanie nieprawidłowości związanych z wadami architektonicznymi budynków czy systemów wentylacyjnych. Na stopień wilgotności budynku wpływają zmienne w postaci kondensacji pary wodnej w powietrzu oraz zawilgocenia elementów jego konstrukcji. Z tego względu, poza wstępnym zbadaniem wilgotności ścian, należy również wykonać stosowny pomiar wilgotności ścian. Niezbędnym narzędziem, dzięki któremu pomiar wilgotności powietrza będzie wiarygodny, jest higrometr. Z uwagi na to, że wilgotność w czterech ścianach jest zmienna, pomiary wilgotności w mieszkaniu należy dokonywać w różnych miejscach i o zmiennych porach. Dopiero średnia wynikająca z poszczególnych rezultatów pozwoli stwierdzić, czy mamy do czynienia z problemem nieprawidłowego poziomu wilgoci utrzymującej się w domu.

Jak badamy wilgotność powietrza?

Bez względu na to, czy planujesz pomiar wilgotności w magazynie, mieszkaniu, czy jedynie pomiar wilgotności ścian, weź pod uwagę skorzystanie z usług doświadczonych profesjonalistów dysponujących odpowiednim sprzętem. Dzięki sprawdzonej firmie pomiar wilgotności powietrza zapewni najdokładniejszy możliwy wynik i pozwoli podjąć najskuteczniejsze kroki w celu przywrócenia poziomu wilgotności do prawidłowego stanu. Z wykorzystaniem zaawansowanych narzędzi, pomiar wilgotności betonu czy ścian w mieszkaniu jest możliwy w każdym budynku. Wilgotnościomierze kondensacyjne wskazują wilgotność powietrza na podstawie ciśnienia atmosferycznego i punktu rosy. Z kolei higrometry elektroniczne (elektrolityczne) wykazują bardziej zaawansowane działanie. Cechuje je wysoka precyzja oraz szybszy i łatwiejszy odczyt wyników pomiarów.