Pomiar wilgotności ścian – dlaczego warto zlecić go fachowcom?
Zawilgocone ściany to poważny problem i to nie tylko natury estetycznej, ale przede wszystkim zdrowotnej. Zastanawiasz się, czy Ciebie również dotyczy? Może więc warto wykonać pomiar wilgotności ścian. Nadmierna kondensacja pary wodnej jest prostą drogą do pojawienia się wykwitów pleśni. A te z kolei wywołują alergie i choroby układu oddechowego, powodują uczucie zmęczenia, zaburzają koncentrację i sprawiają, że w pomieszczeniu panuje nieprzyjemny zapach. Przyczyniają się także do niszczenia konstrukcji budynku. Badanie wilgotności ścian pozwoli szybko i skutecznie ocenić ich stan i podjąć stosowne działania.
10% zniżki na wszystkie nasze usługi z kodem: SLIMPOL
Powołaj się na ten kod podczas rozmowy.
Pomiary wilgotności ścian – kiedy się je wykonuje?
Kiedy wykonuje się pomiary wilgotności ścian? W wielu sytuacjach – na poszczególnych etapach budowy i przy oddawaniu budynku do użytku. W obu tych przypadkach pomiar wilgoci w ścianie jest ważną informacją decydującą o przystąpieniu do kolejnego etapu pracy. Na tym jednak nie koniec, ponieważ pomiary mogą być wykonywane w budynkach zamieszkałych. Dotyczą przede wszystkim mieszkań i domów, w których panuje zbyt duże zawilgocenie powietrza, powodujące wykwity pleśni, skraplanie się pary wodnej na szybach oraz problem w suszeniu ubrań i innych tekstyliów. Pomiar wilgotności ścian jest także obowiązkową procedurą po zalaniu. W tej sytuacji pozwala oszacować zakres szkody i podjąć odpowiednie działanie mające na celu jej zniwelowanie.
Pomiar wilgotności ściany – czy można wykonać go samodzielnie?
Zastanawiasz się, czy można wykonać pomiar wilgotności ściany samodzielnie? Można. Problem tylko w tym, czy otrzymasz miarodajny wynik. Jeśli nie, zamiast podjąć walkę z problemem, chwilowo go zamaskujesz po to, aby po pewnym czasie wilgoć uderzyła ze zdwojoną siłą. Z tego względu pomiar wilgotności powietrza warto zlecić profesjonalnej firmie. Eksperci dysponują innowacyjnymi, zaawansowanymi technologicznie urządzeniami, pozwalającymi wykonywać nieinwazyjny pomiar do głębokości kilku centymetrów. W ten sposób poznasz realną skalę problemu i zdecydujesz o tym, jakim sposobem pozbyć się wilgoci ze ścian.
Norma wilgotności ścian – o czym mówią liczby?
Wykonując pomiary, warto znać normy wilgotności ścian. Jak to wygląda w praktyce? Jeśli wilgotność murów nie przekracza 3% możesz mieć pewność, że są suche i nie wymagają podejmowania żadnego działania. Kiedy poziom zawilgocenia osiągnie 5%, oznacza to, że nie musisz wykonywać osuszania ścian, ale pomiar warto powtórzyć za 6 miesięcy. Wilgotność na poziomie od 8 do 10% wiąże się natomiast z koniecznością podjęcia prac osuszania ścian. 12-procentowe zawilgocenie jednoznacznie świadczy o tym, że mury są mokre, więc nie ma możliwości przeprowadzania jakichkolwiek prac remontowo-wykończeniowych.
Pomiar wilgotności ścian – cena. Dowiedz się, ile kosztuje kompleksowa usługa
Pomiar wilgotności ścian nie jest kosztowną usługą. Z tego względu warto go wykonać, jeśli tylko istnieje cień prawdopodobieństwa, że ściany są nadmiernie zawilgocone. Niewielki wydatek pozwoli uniknąć ogromnych kosztów w przyszłości, związanych z koniecznością ponownego remontu lub podjęciem specjalistycznych działań osuszających ściany i pozwalających uporać się z długotrwałą, nadmierną wilgocią murów. Profesjonalne firmy wykonują zwykle badanie metodą karbidową, polegającą na pobraniu ze ściany kilku niewielkich próbek. Dodatkowo sprawdzają wilgotność ścian za pomocą wilgotnościomierza. Całkowity koszt usługi nie przekracza kilkuset złotych.
10% zniżki na wszystkie nasze usługi z kodem: SLIMPOL
Powołaj się na ten kod podczas rozmowy.