Pomiary wilgotności
Wycena i dojazd do klienta GRATIS!
Ceny ustalane indywidualnie
Pomiar wilgotności w pomieszczeniu to proces, który pozwala dopasować odpowiednią metodę osuszania powietrza lub ścian. W ten sposób pośrednio wpływa na kondycję budynku oraz komfort jego użytkowania. Nadmierna wilgotność w domu, mieszkaniu czy instytucji publicznej może prowadzić do tworzenia się na ścianach wykwitów pleśni, co z kolei wpływa niekorzystnie na zdrowie przebywających wewnątrz osób. Aby móc temu zapobiec, należy wykonać osuszanie budynku. Pomiary wilgotności powietrza oraz elementów konstrukcyjnych to sposób na to, aby uzyskać niezbędne informacje pomocne przy dobieraniu techniki osuszania pomieszczeń.
Mierzenie wilgotności budynku – dlaczego jest istotne i jakie działania obejmuje?
Na poziom wilgotności budynku mają wpływ dwie zmienne. Pierwszą jest stopień zawilgocenia jego elementów konstrukcyjnych, drugą – kondensacja pary wodnej w powietrzu. Ponieważ aspekty te są ze sobą skorelowane, należy wykonać pomiar wilgotności ścian oraz powietrza. W ten sposób można uzyskać pełen obraz problemu i dopasować właściwe środki pozwalające na osuszenie budynku, a także wstępnie oszacować czas niezbędny na przywrócenie właściwej wilgotności w pomieszczeniach. Pomiary wilgotności powietrza i ścian pozwalają także na identyfikację nieprawidłowości w zakresie systemów wentylacyjnych oraz zdemaskowanie wad konstrukcyjnych budynków, głównie podpiwniczonych, w których może dochodzić do kapilarnego podciągania wody z gruntu. Mogą być przy tym prowadzone w różnych budynkach – zarówno mieszkalnych, jak i użyteczności publicznej. Na szeroką skalę przeprowadza się pomiar wilgotności w magazynie, który pozwala stworzyć środowisko odpowiednie dla przechowywania rozmaitych produktów i materiałów.
Pomiary wilgotności ścian – kiedy i gdzie można je przeprowadzić?
Pomiar wilgotności ścian można wykonać w każdym budynku. Standardowo jest przeprowadzany w nowo powstałych domach. Powodem jest fakt, że wszystkie prace murarskie wymagają wody do przygotowania mas. Pomiar wilgotności betonu pozwala więc oszacować czy surowiec wysechł na tyle, aby można było przejść do etapu prac wykończeniowych. Wilgotność ścian mierzy się również na etapie oddawania budynku do użytku. Proces jest także powszechnie stosowany w budynkach zamieszkałych w celu identyfikacji przyczyny zbyt dużego poziomu wilgotności w pomieszczeniu oraz po wszelkiego rodzaju zalaniach.
Mierzenie wilgotności powietrza – w jakim celu się stosuje?
Drugim rodzajem pomiarów jest mierzenie wilgotności powietrza w domu. Głównym celem prac tego typu jest oszacowanie sprawności wentylacji budynku oraz zidentyfikowanie czynników mogących prowadzić do nadmiernej kondensacji pary wodnej. Pomiary wilgotności w mieszkaniu pozwalają dopasować odpowiednie działania mające na celu przywrócenie właściwego poziomu wilgotności powietrza, zapobiegającego rozwojowi pleśni, nieprzyjemnych zapachów i zwiększającego komfort użytkowania budynku.
Pomiar wilgotności powietrza i ścian w Łodzi – zaufaj doświadczonym fachowcom
Chcesz wykonać pomiar wilgotności budynku? Firma Slim-Pol przeprowadzi dla Ciebie prace na najwyższym poziomie. Skupiamy wyłącznie doświadczonych specjalistów dysponujących szeroką wiedzą i umiejętnościami. Posiadamy zaawansowany technologicznie sprzęt, gwarantujący dokładność pomiarów. Do każdego zlecenia podchodzimy w indywidualny sposób, wykonując mierzenie wilgotności ścian i powietrza oraz dopasowując najlepsze metody osuszania pomieszczeń.