Przyczyny wilgoci w mieszkaniach – jak im zapobiegać?

Wilgoć w mieszkaniu może prowadzić do wielu niekorzystnych skutków. Negatywnie wpływa na stan techniczny budynku, powodując niszczenie tynków czy drewnianych elementów konstrukcyjnych. Nadmierne zawilgocenie pomieszczeń jest szkodliwe dla zdrowia przebywających w nich osób. Przyczynia się do nadmiernego zmęczenia, trudności z oddychaniem i rozwoju alergii. Może także prowadzić do pojawienia się astmy, a nawet sprzyjać powstawaniu nowotworów. Z tego względu tak ważne jest, aby skutecznie eliminować wilgoć w mieszkaniu w bloku lub w domu jednorodzinnym.

Wilgoć w domu – przyczyny związane z wadami konstrukcyjnymi budynku

Pierwszym krokiem w walce z wilgocią w domu jest poznanie jej przyczyn. Może okazać się, że leżą one po stronie konstrukcji budynku – w tym nieprawidłowo wykonanych fundamentów. Przyczyną wilgoci może być również przeciekanie wody z zewnątrz – szczególnie w czasie opadów. Nieszczelny dach czy zapchane lub zniszczone rynny to najczęstsze przyczyny wilgoci w domu. W tym przypadku najważniejsze jest ich wyeliminowanie, a następnie dokładne osuszenie ścian budynku przy pomocy specjalistycznego sprzętu. W przeciwnym wypadku pojawią się wykwity pleśni. Należy jednak mieć na uwadze, że usunięcie ich przy zastosowaniu chemicznych środków nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, ponieważ przy zawilgoceniu budynku problem będzie powracać.
Sprawdź: Jak odróżnić pleśń od grzyba na ścianie?

Wilgoć w mieszkaniu powstająca w wyniku codziennego użytkowania przestrzeni

Drugą przyczyną podwyższonej wilgotności w domu czy mieszkaniu są codzienne prace domowe. Zbyt wysoka wilgotność powietrza w zamkniętym pomieszczeniu, na przykład w wyniku codziennych prac domowych, jak suszenia prania czy gotowanie, może prowadzić do kondensacji na powierzchniach, powodując tym samym długo utrzymującą się wilgoć. Kiedy jest zbyt wilgotne powietrze w domu objawy pojawiają się zwykle w jego najchłodniejszych miejscach. Najczęściej występują w postaci zacieków, które omyłkowo można uznać za przenikanie wody z zewnątrz w rezultacie nieszczelności budynku.

Wilgoć w mieszkaniu – jak się pozbyć?

Walkę z wilgocią należy rozpocząć od usunięcia jej przyczyn. W przypadku nieprawidłowości konstrukcyjnych budynku konieczne będą odpowiednie naprawy. Zalecany jest kontakt ze specjalistyczną firmą osuszającą jaką jest SLIM-POL, która zlokalizuje przyczynę powstania wilgoci oraz dobierze odpowiedni sprzęt osuszający